FAQ - czli najczęściej zadawane pytania

Kiedy najlepiej rezerwować termin ślubny?

Im wcześniej tym lepiej. Dlaczego? Jeżeli szukamy fotografa w pośpiechu na ostatnią chwilę możemy podjąć złą decyzję, jak i dlatego że fotograf którego macie zamiar wybrać może mieć już po prostu zarezerwowany termin. Pełna rezerwacja terminu następuje w chwili podpisania umowy i wpłacie zadatku.

Dlaczego warto spotkać się z fotografem ślubnym?

Spotkanie nic nie kosztuje i nie jest w żaden sposób zobowiązujące. Przed podpisaniem umowy warto poznać człowieka, który będzie Wam towarzyszył w tym najważniejszym dniu Waszego wspólnego życia. Warto również sprawdzić szersze portfolio fotografa np. poprosić o pokazanie pełnego reportażu z dniu ślubu. Oczywiście nie zawsze jest to takie proste, czasami bywa tak że fotografa i Parę Młodą dzielą setki kilometrów i wszystkie formalności i sprawy przed ślubem załatwiane są zdalnie.

Czy posiadasz uprawnienia fotografa ślubnego?

Tak, każdy fotograf przebywający i wykonujący zdjęcia na terenie kościoła powinien posiadać zaświadczenie/upoważnienie wydane przez kurię zezwalające na fotografowanie/filmowanie.

Czy umowa może być podpisana zdalnie (przez internet)?

Tak. Z wieloma Parami podpisujemy umowę na odległość, za pośrednictwem emaili i poczty. Odległość nie ma dla mnie znaczenia!

Do której godziny fotografujesz na weselu?

Zazwyczaj jestem do końca oczepin, maksymalnie do 1:00 w nocy.

Na jakim terenie działasz?

Najczęściej fotografuję w województwie Zachodniopomorskim (Koszalin, Szczecin, Stargard, Kołobrzeg, Świnoujście, Szczecinek, Police, Wałcz, Białogard, Goleniów, Gryfino, Darłowo, Sławno, Trzebiatów, Czaplinek, Sianów, Bobolice, Polanów), w Pomorskim (Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Wejherowo, Kwidzyn, Chojnice, Bytów, Ustka, Miastko, ), w Kujawsko-Pomorskim (Bydgoszcz, Toruń, Tuchola, Świecie), w województwie Wielkopolskim (Poznań, Kalisz, Piła, Konin, Nowy Tomyśl), ale odległość nie jest dla mnie problemem aby wykonać dla Ciebie dobre zdjęcia ślubne. 

Po jakim czasie dostaniemy gotowe zdjęcia?

Zazwyczaj jest to do 30 dni od daty uroczystości, lub 30 dni liczone od daty sesji plenerowej.

Czy sam wybierasz zdjęcia, czy możemy to zrobić sami?

Materiał z Waszego wesela przechodzi przez kilka etapów selekcji. To trudne zadanie, uwierzcie mi, przeglądanie tysięcy zdjęć to niełatwe wyzwanie. Po eliminacji tych zupełnie nieudanych, przystępuję do wyboru opartego na moim wieloletnim doświadczeniu. W przeciwieństwie do Was, nie angażuję się emocjonalnie i potrafię wybrać te klatki, które nie tylko są technicznie doskonałe, ale także mają wartość i przekazują treść. To zadanie byłoby dla Was ogromnym wyzwaniem. Co więcej, już podczas robienia zdjęć wiem, jak tworzyć i opowiadać Waszą historię ślubną.

Czy zdjęcia które otrzymamy poddawane są obróbce?

Tak, zdjęcia wykonuję w formacie RAW - jest to cyfrowy odpowiednik negatywu. Charakteryzuje się on dużym zakresem tonalnym, brakiem kompresji stratnej, jak i posiada więcej bitów na piksel (w odróżnieniu od formatu .jpg) Można powiedzieć iż są to surowe dane z matrycy, które dają większe możliwości w późniejszym przygotowaniu zdjęcia. Każda fotografia którą otrzymujecie jest poddawana obróbce, na którą składa się szereg procesów mających na celu poprawienie surowego materiału. 

Ile zdjęć otrzymamy?

Przy wyborze pełnego pakietu od przygotowań do oczepin i sesji plenerowej zdjęć będzie kilkaset, szczegółowo określimy to w umowie jako minimum. Dodatkowo każde zdjęcie będzie przerobione na wersję czarno białą.

Organizujemy międzynarodowe wesele. Czy mówisz po angielsku?

Jeżeli część gości lub jedno z Was nie mówi po polsku, to bez problemu będziemy mogli porozumieć się w języku angielsku. Co jakiś czas realizuję międzynarodowe śluby oraz sesje ślubne i narzeczeńskie gdzie używam języka angielskiego, którego nauczyłem się mieszkając przez 6 lat w Anglii.

Czy zajmujesz się wideofilmowaniem?

Zajmuję się tylko fotografią, ale w razie potrzeby mogę polecić firmy, które filmują uroczystości ślubne. Podczas mojej pracy miałem okazję współpracować z wieloma operatorami przygotowującymi dla Młodej Pary pamiątkę w postaci filmu ślubnego. Na podstawie tych doświadczeń i portfolio osób, z którymi współpraca w dniu ślubu przebiegała bezproblemowo mogę polecić filmowców.